Katowice moje miasto

Katowice są miastem powiatowym, zlokalizowanym w południowej Polsce, na Górnym Śląsku. Są stolicą Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, dlatego zazwyczaj postrzega się je jako miasto przemysłowe i bardzo zurbanizowane. Tak naprawdę jednak jest to miasto historyczne, znajduje się tam wiele zabytków, atrakcji turystycznych, a nawet terenów zielonych.

Zabytkowymi obiektami w Katowicach są Kościół Mariacki, drewniany kościółek św. Michała Archanioła, będący jednocześnie najstarszą tego typu budowlą w mieście oraz katedra Chrystusa Króla, największa w Polsce. Na terenie Katowic zlokalizowane są również dwa piękne pałace: w Załężu oraz pałac Goldsteinów. Najważniejszym pomnikiem miasta jest Pomnik Marszałka Piłsudskiego. Znajduje się on niedaleko gmachu Sejmu Śląskiego.

Jak na przemysłowe i biznesowe miasto przystało, w Katowicach znajduje się również wiele nowoczesnych budynków, w tym słynny, 17-piętrowy Drapacz Chmur. Jego architektura stanowi znakomity przykład stylu zwanego funkcjonalizmem lub stylem międzynarodowym. Z kolei na Osiedlu Tysiąclecia znajdują się Kukurydze, czyli wieżowce mieszkalne z kolistymi balkonami, przypominające z daleka kolby kukurydzy. Posiadają one po 25 kondygnacji mieszkalnych. Najbardziej reprezentacyjną ulica na mapie Katowic jest Ulica 3 Maja, gdzie znajdują się zabytkowe kamieniczki, w tym Kamienica Pod Butem. W katowickim Spodku, hali widowiskowo-sportowej, odbywa się wiele koncertów i festiwali. Najbardziej znanymi terenami zielonymi na terenie Katowic są rozległy Katowicki Park Leśny oraz Rezerwat przyrody Las Murckowski z wyjątkowo bogatą szatą roślinną.